ARTYKUŁ | 6 lipiec 2019

Długość artykułu w minutach: 5

Gdy kochasz za bardzo

Żyjemy w świecie z jednej strony nowoczesnym, gdzie kobieta jest wyzwolona i niezależna. Z drugiej strony bardzo silnie funkcjonuje model szczęśliwej rodziny, gdzie jest mąż, żona, dzieci i każdy z założenia ma swoją rolę.

Kobiety bardzo chcą być dobrymi matkami i żonami. Starają się, dbają, kochają, obwiniają się, a i tak często okazuje się, że to nie działa i kobiety zaczynają zadawać sobie pytania:
Co jest ze mną nie tak? Co jeszcze mam zrobić?

Przykład z życia wzięty

Jola jest 40-letnią kobietą, zadbaną, delikatną i wrażliwą. Wyszła za mąż, gdy miała 24 lata, z wielkiej miłości. Wszyscy byli zachwyceni, spełniła oczekiwania rodziców, miała bajkowy ślub, piękne wesele, wyglądali z mężem ślicznie. Oboje byli w sobie zakochani. Po drodze pojawiły się dzieci, Jola i jej mąż poszli do pracy, wybudowali dom. Z zewnątrz wyglądało, że bardzo dobrze im się wiedzie – dwójka dzieci, wszyscy zdrowi, praca, dom, samochody. Ale coś zaczęło się psuć…

W odczuciu Joli, mąż zaczął widzieć tylko jej wady, błędy i złe zachowania. Czepiał się i krytykował, oddalił się, skupił bardzo na sobie i na obowiązkach, nie pozostawiając miejsca na nic innego. Zrobił się zasadniczy i nieczuły. Jola bardzo się starała, żeby było dobrze. Dbała o atmosferę w domu, zapobiegała kłótniom, udawała, że pewne zachowania męża są w porządku. Na wszelkie próby rozmowy mąż reagował niezadowoleniem, prychnięciem i złością. Uważał, że on jest w porządku, że Jola się zmieniła – według słów męża
Tylko się go czepia i jest jak żandarm, który wydaje rozkazy

Z jej punktu widzenia, to on się odciął, przestał wykazywać jakąkolwiek chęć bliskości i życzliwości. Jola brała to na siebie i bardzo się starała, zastanawiała się, co z nią jest nie tak, co ma zrobić, żeby mąż z powrotem zbliżył się do niej. Czuła, że bardzo go kocha, że dzięki niemu czuje się bezpieczna, że mąż daje jej stabilizację finansową i jest dla niej całym światem.

Któregoś dnia mąż stwierdził, że się wyprowadza. Powiedział, że nie chce tak żyć, nie kocha jej i nie chce już dłużej udawać i próbować ratować związku. Świat Joli runął. W ogóle nie była na to przygotowana, poczuła się zaskoczona i oszukana, przecież tak bardzo się starała. Mąż jej nie chce, jest niepotrzebna, nieważna i nic niewarta. Nie warta miłości. Poczuła, że to wszystko przez nią, przygniotło ją poczucie winy, jednocześnie złość i żal. Gdyby się bardziej starała, wszystko byłoby dobrze. Jola nie chce pozwolić mu odejść, bo czuję lęk, wręcz panikę, czuje się nikim i że bez męża jej życie nie ma sensu.

Niskie poczucie własnej wartości

Jola jest przykładem kobiety z niskim poczuciem własnej wartości, zależną od męża. Z nim czuje się dobrze i bezpiecznie, ma poczucie wartości i sensu życia, a bez niego czuje się bezwartościowa.

W tego typu sytuacjach wcale nie jest najtrudniejsze to, że mąż odchodzi. Najtrudniejsze jest to, jak kobieta się z tym czuje. A czuje się źle. Odpalają się wszystkie ,”kompleksy” , jakie ma naprawdę w swojej podświadomości. Myśli o sobie:
Coś jest ze mną nie tak. Jestem głupia. Jestem niewystarczająco dobra. Jestem niepotrzebna. Nikt mnie nie kocha. Nie zasługuję na miłość. Jestem nieważna

Gdy Jola była w małżeństwie, w jej głowie też funkcjonowały te przekonania, ale ona ich nie słyszała, bo był mąż, czyli podświadomość myślała:
mąż mnie kocha = ktoś mnie kocha

jestem warta miłości = jestem wartościowa

To jest zależność w świecie Joli. Funkcjonowała iluzja, która zniknęła wraz z mężem.

Życie w dysfunkcyjnym domu

Kobieta ta wyrastała w dysfunkcyjnym domu. Nigdy nie była kochana bezwarunkowo i bezinteresownie. Wręcz przeciwnie, ze względu na panującą w domu dysfunkcję, awantury, pracoholizm, śmierć członka rodziny, choroba, używki, nadopiekuńczość, dostawała informację, że coś z nią jest nie tak.
DDD – Dorosłe Dzieci Dysfunkcyjne)

DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików

W takim przypadku kobieta ma do przepracowania poczucie własnej wartości. Ma uświadomić sobie, że to, co myśli o sobie, to wpojone w dzieciństwie przekonania.

Praca z własnymi przekonaniami

Na szczęście na nasze przekonania można wpłynąć i je zmienić pracując z podświadomością. Kobieta musi zacząć trenować nowe myśli i zachowania (ma na to wpływ), a wtedy zmienią się jej emocje, jakie odczuwa.

Może też w listach, ćwiczeniach, rozmowach przepracować relację z rodzicami. Dzięki temu dowie się, jakie jest jej prawdziwe Ja i nauczy się patrzeć na siebie z miłością i akceptacją.
Czy jesteś gotowy, aby
zmienić swoje życie?
Wykonaj krok w kierunku wolności

Poznaj

Najczęstsze pytania

przed pierwszą wizytą

jakie zadaje mi blisko 80% osób, zastanawiających się nad terapią
Darmowy ebook, w którym dowiesz się, na czym polega terapia indywidualna, dzięki czemu wizyta w gabinecie nie będzie dla Ciebie stresująca.
Podając swój adres email, będziesz otrzymywać moje najlepsze wskazówki dotyczące poprawy jakości swojego życia. Będę Cię również informować o najnowszych szkoleniach i warsztatach, jakie organizuje. Polityka prywatności.
Inspiracje i kadry zza kulis na moim @Instagramie

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

jakie jest twoje zdanie?

Podziel się tym w komentarzu