Po co komu terapia?

Po co komu terapia?

ewa-baszun-blog-terapia

Ta moda przyszła do nas z ,,Zachodu”… Terapia, psychoterapeuta, kozetka, Freud, … Czy to dobrze czy to źle, że w Polsce rozwinęła sie pomoc psychologiczna? Czy to tak naprawdę jest komuś potrzebne? To tylko moda czy mądre czerpanie z tego co już ktoś wymyślił i wypraktykował w innych krajach? Czy to wymysł Diabła czy błogosławieństwo? Czy to, że chodzę na terapię to powód do wstydu czy do dumy? A może powinienem zapisać się do terapeuty?

Odkąd sięgam pamięcią coś było ze mną nie tak. Zawsze z boku, zawsze z nieśmiałością, inni byli lepsi, ładniejsi, zdolniejsi, mądrzejsi, bardziej sprawni, zdecydowani. Mama wiecznie niezadowolona, zawsze mnie krytykowała, tak się starałam, a ona zawsze znajdowała jeszcze coś co powinnam poprawić. Zgadywałam jej myśli, żeby ją zadowolić. Czułam się niepotrzebna, niechciana i nieważna. Taty nie było. To znaczy był, tak do 5 roku życia, a potem emocjonalnie zniknął – zaczął pić. Wzięłam to na siebie – widocznie nie jestem jego warta. Przestałam wierzyć, że kiedykolwiek się zmieni, że zdobędę mamy pochwałę, że w końcu stanę sie pełnowartościowa. Cokolwiek robiłam było niewystarczająco. Miałam poczucie winy i gorszości.

W dorosłości zaowocowało to tym, że nie mam swojego zdania, nie wiem czego chcę (Przecież ciągle zgadywałam czego chce mama). Niskie mniemanie o sobie sprawiło, że zawsze byłam w tle jeżeli chodzi o pracę (Przecież ja nie mam dobrych pomysłów, wszystkie są krytykowane, poprawiane), nie zrobiłam kariery mimo, że potencjalnie jestem zdolna i wykształcona. Bardzo często zdarza mi się zacząć pracę i jej nie skończyć, tzw. słomiany zapał (Po co? Przecież i tak będzie źle). Jak ktoś patrzy na mnie z zewnątrz mówi: wszystko masz – mąż, dzieci, zdrowie, praca, dom. O co Ci chodzi? A ja ciągle jestem nieszczęśliwa i bez energii, czuję marazm, narzekam, mam uczucie, że nienawidzę swojej pracy, nadal jestem uzależniona od tego co powie mama, płaczliwa, obarczona poczuciem winy. Życie rodzinne – słabo. Męża zaczęło denerwować, że ciągle jestem niezadowolona. Wobec dzieci agresja, krzyki lub przeciwnie ataki bezradności. W kółko poczucie winy lub złość z powodu przeszłości albo zamartwianie się o przyszłość. Komfort życia, poczucie szczęścia na poziomie zero!


Czy odnajdujesz w tej historii siebie? Jeżeli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Dlaczego? Żeby uniknąć sytuacji, że mija 5, 10, 15 lat, a Ty nadal opowiadasz taką historię o sobie z poczuciem straconego czasu, z frustracją, żalem, za tym co mogło być, ale zabrakło Ci odwagi.

Dlatego dzisiaj – odwagi! Przeczytaj na czym polega terapia i z niej skorzystaj.

Słowo terapia wywodzi się od greckiego słowa ,, „therapeuéin”, co oznacza opiekować się, oddawać cześć, w znaczeniu szerszym leczyć. Jest to oddziaływanie na człowieka w dwóch sferach: psychicznej i fizycznej bez użycia środków farmakologicznych czy chirurgicznych. Jest procesem zaplanowanym, obejmującym różne płaszczyzny działania, nakierowanym na jednostki z różnymi zaburzeniami.

Terapia, o której chcę dziś opowiedzieć jest terapią długoterminową i opiera sie na pracy z podświadomością.

Podświadomość wraz ze świadomością to część naszego umysłu. Druga część naszego umysłu to świadomość. Istnieje jeszcze trzecia część – nadświadomość zwana intuicją. Jeżeli Ci sie wydaje, że żyjesz świadomie, to się mylisz, bo świadomość to tylko 5% naszego umysłu. Resztę stanowi podświadomość i to ona w dużym stopniu decyduje o naszym życiu. Podświadomość to taki ,,twardy dysk”, na którym zapisują się wszystkie doświadczenia, przekonania i emocje. Zapisują się szczególnie mocno przekonania z dzieciństwa, bo są często i wielokrotnie powtarzane: ,,Znowu się spóźniłaś!”. ,,Ty nigdy nic nie osiągniesz”. Poza tym są wypowiadane najczęściej przez nasze autorytety – mama, tata, nauczyciel, trener, ksiądz. Szczególnie mocno zapisują się też emocjonalne, często traumatyczne zdarzenia: ,,Życie jest ciężkie”. ,,Mężczyznom nie można ufać”. Idąc przez życie nieświadomie przypominasz sobie to, co jest zapisane w podświadomości i zgodnie z tym żyjesz, podejmujesz decyzje, pozwalasz sobie na coś lub nie. Tym sposobem potwierdzasz te przekonania: ,,Mi to nigdy sie nic nie udaje” i jeszcze mocniej je zapisujesz.

Terapia pozwala Ci dotrzeć do swoich przekonań, zamrożonych emocji, ograniczeń. Za pomocą rozmowy z terapeutą, pisania listów, ćwiczeń, mini scenek, afirmacji możesz pracować ze swoją podświadomością, tak żeby uwolnić się od starych, niekorzystnych przekonań i nauczyć swoją podświadomość nowych – zdrowych.

Afirmacja to zdanie, myśl, które często powtarzasz. Jak powtarzasz jakieś zdanie codziennie (czy na głos czy w myślach), to zdanie staje się prawdziwe i determinuje Twoje życie. Jeżeli będziesz sobie powtarzać: ,,Jaki jestem głupi” (bo tata Ci mówił: ,,Głupi jesteś”), to będziesz tak się czuć, tak żyć i inni będą Cię tak traktować. Powiedź sobie: ,,Zachowałem się źle, następnym razem zrobię to inaczej” i sobie pomyślisz ,,Jestem otwarty na nowe dobre doświadczenia”, to Twoje życie będzie szczęśliwe, dobre i niezależne od czegokolwiek i kogokolwiek. Być może teraz warunkujesz: ,,Jak schudnę, to wszystko się zmieni…”. ,,Jak wygram w lotka, to zacznę inaczej żyć…”, ,,Gdyby nie moja mama, mąż, dziecko, to…”.

Prawda jest taka, że jeśli zapanuje spokój, harmonia i zdrowie wewnątrz Ciebie, to tak też będzie wyglądało Twoje życie, Twój świat. A nie na odwrót!

Terapia obejmuje zarówno przeszłe, jak i obecne doświadczenia – zajmuje się też tym, co jest ,,tu i teraz”. W ramach terapii możesz pracować nad ustalaniem celów krótko- i długoterminowych, nad asertywnością, nad zdrowym wyznaczanie priorytetów i planowaniem, nad autoprezentacją, ustaleniem swojego potencjału, talentów i obszaru do rozwoju.

W podanym wyżej przykładzie pacjentki, można pracować nad:
• poczuciem własnej wartości
• syndromem DDA (Dorosłe Dziecko Alkoholika)
• uzdrowieniem relacji z rodzicami, a w tym szczególnie uniezależnieniem od mamy
• toksycznym poczuciem winy
• poznaniem swoich zalet i wad, zaakceptowanie swoich minusów i praca nad tym co można zmienić
• umiejętnością wyznaczania priorytetów i celów
• umiejętnym planowaniem.

Inne tematy, z którymi można pracować terapeutycznie:
• Nie wiem kim jestem
• Komunikacja
• Asertywność
• Zdrowie
• Lęki i fobie
• Złość
• Krytycyzm i osądzanie
• Uzależnienia
• Wybaczanie
• Żałoba
• Praca
• Pieniądze i dobrobyt
• Kobiecość
• Miłość i związki partnerskie
• Odchudzanie