ARTYKUŁ | 22 październik 2020
Długość artykułu w minutach: 4

CUD Ciało

Jak możesz w prosty sposób zapamiętać jak o siebie dbać każdego dnia?
– Każdego dnia zrób coś dla Ciała, Umysłu i Duszy.

Mamy jesień i moment, kiedy trudniej nam jest dbać o swoje ciało i na tym chcę się dzisiaj skupić – wcześnie robi się ciemno, jest zimno i mokro. Aż kusi, żeby siedzieć w domu i sobie odpuścić. Jak dołożymy do tego pandemię i jej konsekwencje, to jeszcze trudniej nam jest zadbać o siebie na poziomie fizycznym – bycie poza domem jest utrudnione, mniejszy jest dostęp do ośrodków kultury, sztuki, rozrywki i fitnessu.

Im bardziej jest to trudne, tym bardziej zadbaj o to, żeby się ruszać. Połączenie tych dwóch czynników – jesień, covid-19 – ma duże szanse obniżyć Twój nastrój i motywację, zabrać Twoją naturalną energię, spowodować negatywne myśli i pesymizm, przypomnieć o starych, zaległych, smutnych sprawach i relacjach.

Dlatego szczególnie teraz, jest to szczególnie ważne, żeby codziennie zrobić coś dla swojego ciała.

Korzyści i powody, aby rozpocząć systematyczne ćwiczenia

Systematyczne ćwiczenia mają bezpośredni wpływ na zmniejszanie lęku, ponieważ powodują:
  • Zmniejszenie napięcia mięśni szkieletowych, które odpowiadają za uczucie ,,spięcia”;
  • Przyśpieszenie metabolizowania nadmiaru adrenaliny i tyroksyny, których obecność w krwiobiegu podtrzymuje stan wzbudzenia i czujności;
  • Rozładowanie uwięzionej frustracji, która może zaostrzać reakcje fobiczne lub napady paniki.
Do ogólnych fizjologicznych korzyści należą:
  • Większe utlenowanie krwi i mózgu, co zwiększa czujność i koncentrację;
  • Stymulacja wytwarzania endorfin, naturalnych substancji, które przypominają morfinę – poprawiają samopoczucie;
  • Obniżenie pH krwi, co zwiększa poziom energii;
  • Poprawa krążenia;
  • Poprawia trawienia i wykorzystania pożywienia;
  • Poprawa wydalania;
  • Obniżenie poziomu cholesterolu;
  • Obniżenie ciśnienia krwi;
  • Spadek masy ciała i obniżenie łaknienia;
  • Poprawa regulacji stężenia cukru we krwi.
Tym korzystnym zmianom somatycznym towarzyszą zmiany psychologiczne:
1. Poprawa samopoczucia;
2. Zmniejszenie zależności od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych;
3. Zmniejszenie bezsenności;
4. Poprawa koncentracji i pamięci;
5. Zmniejszenie depresji;
6. Wzrost poczucia własnej wartości;
7. Zmniejszenie lęku.

Czego więcej nam trzeba w dobie koronawirusa na jesień?!

Dobra wiadomość jest taka, że możesz wybrać taką formę ruchu, która ,,mieści Ci się w głowie”. To ma być coś, co zrobisz codziennie z łatwością, lekkością i przyjemnością oraz będziesz o tym pamiętać. Jak wybierzesz trening zbyt ambitny, wytrzymasz dwa tygodnie i będzie po zawodach. Właśnie o to chodzi, że to ma nie!być ambitne, masz to robić nie! po to, żeby pokazać lub udowodnić komuś coś (sobie, kolegom, rodzicom, byłej partnerce), masz czuć lekkie poruszenie, a nie! padać z nóg i męczyć się z zakwasami. Chodzi o to, żeby to robić codziennie, przez lata i naturalnie włączyć do swojego życia na stałe, a nie rzucić jak tylko minie umówiony okres czasu.
Poszukaj aktywności, która jest Twoja:
  • Bieganie
  • Spacer
  • Chodzenie z kijkami
  • Pływanie
  • Jazda na rowerze
  • TBC
  • Trening obwodowy
  • Yoga
  • Taniec
Poszukaj czynności, która jest łatwo dostępna dla Ciebie, szczególnie teraz w czasach koronawirusa – w domu, blisko domu, łatwy i krótki dojazd, możliwość parkowania. Sprawdź, które miejsce działa, a które zostało zamknięte. Ćwiczenia mają być dostępne w godzinach, w których Ty nie jesteś w pracy – dobrze sprawdzają się treningi prowadzone on-line, bieganie w okolicznym parku lub lesie, możesz ćwiczyć kiedy masz czas wolny od pracy, w ciągu dnia, kiedy chcesz. Istotnym aspektem są finanse – wybierz taką formę, która jest dla Ciebie dostępna finansowo, wykupienie trzech treningów i rezygnacja z przyczyn finansowych, nie rozwiązuje sprawy.

To może być ,,zwykły” trening, na przykład: gdy masz w pracy przerwę, wyjdź na spacer i szybkim krokiem maszeruj przez 20 minut. Nie zawsze można to zrobić w trakcie pracy, ale można przed lub po. Idź do pracy lub wracaj na pieszo, jedź rowerem. I tak, wiem, co piszę, zrób to właśnie jesienią. Zadbaj, żeby rozpocząć łagodnie, ubieraj się i nie forsuj, ale, na przykład chodzić, można cały rok. W ogóle najprostszą formą jest chodzenie – możesz to zrobić zawsze i wszędzie, nic Cię nie kosztuje, nie wymaga specjalnego stroju czy sprzętu, nie musisz się do tego przebierać (wyjątek – dobre buty), a to zmniejsza ilość wymówek.

Wybierz taką formę aktywności, do której jest mało wymagań (wymówek), do której nie zmuszasz się i możesz ją zrobić, tak po prostu. Co ważne przeznacz na nią 20 minut, ale codziennie. 20 minut czasu masz zawsze, na pewno. To mało, nie da spektakularnych efektów, natychmiast, ale w perspektywie roku, to sukces. Pomyśl o perspektywie 2 – 5 lat…

Proponuję wymyślić wersję minimum i jak Ci się bardzo nie chce, to zrobić to minimum i już. Powołaj się rozmawiając z sobą, na umowę ze sobą, dotrzymywanie słowa i zasadę: bez oceniania, bez obwiniania, bez usprawiedliwiania. Minimum, jak wskazuje nazwa, ma być minimalne i do zrobienia nawet w dużym ,,nie chce mi się”. A zrobienie minimum, to bardzo dużo, bo wykonujesz wysiłek, a ruch działa i chcesz czy nie, zachodzą procesy, o których pisałam powyżej, a poza tym wyrabia się tak cenny dla podświadomości nawyk. Potem ciało będzie samo wołać, żeby się ruszyć i mimowolnie będziesz pamiętać. Ani się spostrzeżesz, a z przyjemnością będziesz wydłużać czas i dołączać inne formy ruchu i to się stanie naturalnie.

Na pierwszym etapie zrób wszystko, żeby pamiętać i zrobić swoje 20 minut codziennie. Tylko i aż!

Czy jesteś gotowy, aby
zmienić swoje życie?
Wykonaj pierwszy krok

Poznaj

Najczęstsze pytania

przed pierwszą wizytą

jakie zadaje mi blisko 80% osób, zastanawiających się nad terapią
Darmowy ebook, w którym dowiesz się, na czym polega terapia indywidualna, dzięki czemu wizyta w gabinecie nie będzie dla Ciebie stresująca.
Podając swój adres email, będziesz otrzymywać moje najlepsze wskazówki dotyczące poprawy jakości swojego życia. Będę Cię również informować o najnowszych szkoleniach i warsztatach, jakie organizuje. Polityka prywatności.
Inspiracje i kadry zza kulis na moim @Instagramie

[instagram-feed num=6]
jakie jest twoje zdanie?
Podziel się tym w komentarzu