ARTYKUŁ | 6 lipiec 2019

Długość artykułu w minutach: 4

Opory naszej poświadomości

Często zastanawiam się, jak to jest, że
osoba, która ewidentnie ma sprawę do załatwienia, zgłasza gotowość do pracy i chęć zmian, w ostatnim momencie wycofuje się z terapii

Nie mogę tu nie wspomnieć o zasadach działania naszego umysłu:
Część świadoma to ta część naszego umysłu, która rozważa za i przeciw, myśli logicznie, podejmuje decyzje. To z tej części pochodzi decyzja – chcę zmian w życiu. Mamy taką świadomość, wiemy mniej lub bardziej dokładnie co jest nie tak.

To jest ten moment, kiedy ludzie pytają o polecenie terapeuty lub poszukują go w Internecie i zapisują się na terapię.

Nie ma magicznej pigułki

Spotykam się z tym na co dzień w swojej praktyce terapeuty. Podjęcie decyzji, zapisanie się i rozpoczęcie terapii, to podstawa, ale… bardzo często ludzie chcą uzdrowienia, magicznej pigułki, recepty na zmianę „tu i teraz„.

Jest to część terapii krótkoterminowej i moim zadaniem jest ulżyć, pokazać nową perspektywę i znaleźć rozwiązanie, które jest możliwe do wdrożenia natychmiast. To prawda.

Jednak, żeby zmiany były trwałe, po prostu trzeba zdecydować się na dłuższą pracę. W przeciwnym razie przy najbliższym „pożarze” wrócą stare chore zachowania i emocje.

Podświadomość, a nasze decyzje

Dzieje się tak dlatego, że na co dzień korzystamy ze swojej podświadomości. Umysł podświadomy to nasze 95% umysłu i dlatego odgrywa tak potężną rolę w naszym życiu. Tam znajdują się ,”nagrania” z naszego całego dotychczasowego życia – emocje, nawyki, przekonania, nasze prawdy o życiu.

Żyjemy tak, jak kiedyś się nauczyliśmy. Podświadomość będzie nam podpowiadać rozwiązania w oparciu o to, co ma w swoich zasobach. Nie wymyśli nic nowego. To, co jest zapisane, to według podświadomości najlepsze i najbardziej bezpieczne dla nas, bo jest znajome.

Skąd się biorą nasze opory

Podświadomość będzie tworzyć opory, notabene w trosce o nas. Będzie jak lew chronić nas przed zmianą, przed nowym, bo nowe jest niebezpieczne, nieznane, groźne… i tak dalej wedle zapisu indywidualnej osoby w temacie zmian.

Opory maja różnorodną formę:
  • Myśli – nie dam rady, nie dzisiaj, to nie dla mnie, nie mam czasu, nie mam pieniędzy
  • Wymówki – za późno, za daleko, źle się czuję, jestem zmęczony, nic nie mogę zrobić
  • Pustka
  • Choroby
  • Spóźnianie się
  • Zapominanie
  • Wypadki i kolizje drogowe
  • Iluzje i zaprzeczenia – już jest dobrze, nic się nie stało, po co mi ta terapia?
  • Obwinianie, ocenianie, usprawiedliwianie, obarczanie odpowiedzialnością innych za swoje życie


Jednak prawda jest taka, że jeżeli pojawia się jakaś sytuacja, to jesteśmy na nią gotowi – jeśli przyszła Ci do głowy myśl o terapii, to zrób to.

Im bardziej się boisz, tym bardziej to zrób!

Czy jesteś gotowy, aby
zmienić swoje życie?
Wykonaj krok w kierunku wolności

Poznaj

Najczęstsze pytania

przed pierwszą wizytą

jakie zadaje mi blisko 80% osób, zastanawiających się nad terapią
Darmowy ebook, w którym dowiesz się, na czym polega terapia indywidualna, dzięki czemu wizyta w gabinecie nie będzie dla Ciebie stresująca.
Podając swój adres email, będziesz otrzymywać moje najlepsze wskazówki dotyczące poprawy jakości swojego życia. Będę Cię również informować o najnowszych szkoleniach i warsztatach, jakie organizuje. Polityka prywatności.
Inspiracje i kadry zza kulis na moim @Instagramie

[instagram-feed num=6]
jakie jest twoje zdanie?

Podziel się tym w komentarzu