ARTYKUŁ | 5 kwietnia 2020
Długość artykułu w minutach: 6

Zwątpienie w dobie koronawirusa

Niskie poczucie własnej wartości, może teraz wybrzmiewać w postaci lęków, braku celów, kłopotach finansowych, poczuciu winy.

Może pojawić się zwątpienie

Sytuacja jest wyjątkowa, niezwykła i trudna. Mogą pojawić się emocje, których dawno lub nigdy nie doświadczaliście. Może się pojawić zwątpienie, bezsilność, lęk, niepokój, poczucie zagrożenia. Możemy zadawać sobie pytania: Co dalej? Jak i kiedy się to skończy?

Wiele osób z nas myślało: to będzie dobry rok, sytuacja na rynka jest stabilna, rozwój firmy idzie w dobrym kierunku, jest stabilnie i bezpiecznie, czuję się pewnie.
Sytuacja zmieniła się w ciągu tygodnia – epidemia stała się faktem, nastąpiła społeczna (i obowiązkowa) kwarantanna, a co za tym idzie, bardzo wiele firm z dnia na dzień straciło swoich klientów, czyli dochody. Firmy dla bezpieczeństwa zostały zamknięte, a wraz z tym pojawiło się widmo braku pieniędzy.

Niektórzy przecierają oczy ze zdumieniem, jeszcze na początku marca żyliśmy jak w bajce, a dzisiaj jakbyśmy uczestniczyli w filmie katastroficznym, chyba nikt z nas nie przewidywał takiego rozwoju sytuacji.

Wiele osób straciło poczucie bezpieczeństwa, pojawiły się lęki, kłopoty finansowe, wcześniej wyznaczane cele, straciły sens

W tej sytuacji może odezwać się poczucie własnej wartości: Nie dam rady, Jestem beznadziejny (-a), Znowu nie spełniłem (-łam) oczekiwań, Gdybym podjął (-jęła) inną decyzję…, To moja wina.

Tu, jest ryzyko rozkręcenia spirali negatywnych myśli, emocji, decyzji, wydarzeń. Nastrój się obniża, energia spada, to powoduje kolejny zły nastrój i kolejne złe decyzje. Na pewno znajdzie to odzwierciedlenie w związku, rodzinie i pracy. W sytuacji trudnej mają szanse wybrzmieć niezałatwione sprawy, niskie poczucie własnej wartości i słabe punkty danej osoby. To nie jest tak, że nieszczęścia chodzą parami, tylko w kryzysie potrzebujemy korzystać z zasobów, a gdy ich nie ma, to braki tym bardziej wybrzmiewają, bo my potrzebujemy korzystać ze swojej siły, a nie odczuwać kompleksy i poczucie winy.

Na szczęście jest szansa, żeby to zjawisko zatrzymać, nie pozwolić rozkręcić się złym myślom i emocjom

Zatrzymaj się i świadomie rozejrzyj.

Zauważ sprawy, na które masz wpływ, a odpuść te, na które nie masz.

Potraktuj nową sytuację jako szansę na nowe spojrzenie, decyzje, możliwości.

Rozmawiaj i proś o pomoc.

Nazwij, czego potrzebujesz.

Czuj, co czujesz, nie udawaj.

Odnoś się do faktów, a nie do czarnych wizji w swoim umyśle.

Szukaj rozwiązań, zamiast narzekać, martwić się czy złościć.

Pracuj fizycznie, to podnosi nastrój i zwiększa poczucie mocy.

Zadaj sobie pytanie: Co mogę zrobić dzisiaj?

Gimnastykuj się i dobrze odżywiaj.

Zostaw używki, one obniżają nastrój i odporność.

#zostanwdomu i dbaj o siebie, to tylko i aż tyle, co możesz zrobić. Pomyśl, jaki byłby efekt, jakby każdy z nas zrobił ,,tylko” to! Nie staraj się ratować całego świata (i tak nie masz szans). Uratuj siebie.
Może po raz pierwszy w życiu masz czas, żeby zastanowić się nad sobą i uświadomić sobie, że potrzebujesz terapii. Osoby ze zdrowym poczuciem własnej wartości są silne, szukają rozwiązań, są aktywne i zaangażowane, traktują trudną sytuację jako zadanie do rozwiązania, a nie jako tragedię życiową, nie poddają się lękom i panice.

Jeżeli zauważasz, że bardzo źle reagujesz na dzisiejszą sytuację – nie widzisz nadziei, celów, masz wizje katastroficzne, masz ataki paniki, jesteś sparaliżowany, siedzisz i załamujesz ręce, narzekasz, robisz z siebie ofiarę, cierpisz na bezsenność, pijesz i/lub palisz, jesteś agresywny (-a) – fizycznie, psychicznie, emocjonalnie, zamknąłeś (-łaś) się w sobie, poddałeś (-łaś) się, chcesz się mścić, spędzasz cały czas w sieci, czytając kolejne wiadomości.

POTRZEBUJESZ TERAPII

Która na początek pomoże Ci znaleźć rozwiązanie na ,,tu i teraz”, a potem wzmocni Cię, da ulgę i nadzieję i w kolejnych etapach, podniesie poczucie własnej wartości.

Zadzwoń do mnie i umów się na terapię.

Czy jesteś gotowy, aby
zmienić swoje życie?
Wykonaj pierwszy krok

Poznaj

Najczęstsze pytania

przed pierwszą wizytą

jakie zadaje mi blisko 80% osób, zastanawiających się nad terapią
Darmowy ebook, w którym dowiesz się, na czym polega terapia indywidualna, dzięki czemu wizyta w gabinecie nie będzie dla Ciebie stresująca.
Podając swój adres email, będziesz otrzymywać moje najlepsze wskazówki dotyczące poprawy jakości swojego życia. Będę Cię również informować o najnowszych szkoleniach i warsztatach, jakie organizuje. Polityka prywatności.
Inspiracje i kadry zza kulis na moim @Instagramie

[instagram-feed num=6]
jakie jest twoje zdanie?
Podziel się tym w komentarzu