ARTYKUŁ | 5 kwietnia 2020
Długość artykułu w minutach: 6

Zwątpienie w dobie koronawirusa

Niskie poczucie własnej wartości, może teraz wybrzmiewać w postaci lęków, braku celów, kłopotach finansowych, poczuciu winy.

Może pojawić się zwątpienie

Sytuacja jest wyjątkowa, niezwykła i trudna. Mogą pojawić się emocje, których dawno lub nigdy nie doświadczaliście. Może się pojawić zwątpienie, bezsilność, lęk, niepokój, poczucie zagrożenia. Możemy zadawać sobie pytania: Co dalej? Jak i kiedy się to skończy?

Wiele osób z nas myślało: to będzie dobry rok, sytuacja na rynka jest stabilna, rozwój firmy idzie w dobrym kierunku, jest stabilnie i bezpiecznie, czuję się pewnie.
Sytuacja zmieniła się w ciągu tygodnia – epidemia stała się faktem, nastąpiła społeczna (i obowiązkowa) kwarantanna, a co za tym idzie, bardzo wiele firm z dnia na dzień straciło swoich klientów, czyli dochody. Firmy dla bezpieczeństwa zostały zamknięte, a wraz z tym pojawiło się widmo braku pieniędzy.

Niektórzy przecierają oczy ze zdumieniem, jeszcze na początku marca żyliśmy jak w bajce, a dzisiaj jakbyśmy uczestniczyli w filmie katastroficznym, chyba nikt z nas nie przewidywał takiego rozwoju sytuacji.

Wiele osób straciło poczucie bezpieczeństwa, pojawiły się lęki, kłopoty finansowe, wcześniej wyznaczane cele, straciły sens

W tej sytuacji może odezwać się poczucie własnej wartości: Nie dam rady, Jestem beznadziejny (-a), Znowu nie spełniłem (-łam) oczekiwań, Gdybym podjął (-jęła) inną decyzję…, To moja wina.

Tu, jest ryzyko rozkręcenia spirali negatywnych myśli, emocji, decyzji, wydarzeń. Nastrój się obniża, energia spada, to powoduje kolejny zły nastrój i kolejne złe decyzje. Na pewno znajdzie to odzwierciedlenie w związku, rodzinie i pracy. W sytuacji trudnej mają szanse wybrzmieć niezałatwione sprawy, niskie poczucie własnej wartości i słabe punkty danej osoby. To nie jest tak, że nieszczęścia chodzą parami, tylko w kryzysie potrzebujemy korzystać z zasobów, a gdy ich nie ma, to braki tym bardziej wybrzmiewają, bo my potrzebujemy korzystać ze swojej siły, a nie odczuwać kompleksy i poczucie winy.

Na szczęście jest szansa, żeby to zjawisko zatrzymać, nie pozwolić rozkręcić się złym myślom i emocjom

Zatrzymaj się i świadomie rozejrzyj.

Zauważ sprawy, na które masz wpływ, a odpuść te, na które nie masz.

Potraktuj nową sytuację jako szansę na nowe spojrzenie, decyzje, możliwości.

Rozmawiaj i proś o pomoc.

Nazwij, czego potrzebujesz.

Czuj, co czujesz, nie udawaj.

Odnoś się do faktów, a nie do czarnych wizji w swoim umyśle.

Szukaj rozwiązań, zamiast narzekać, martwić się czy złościć.

Pracuj fizycznie, to podnosi nastrój i zwiększa poczucie mocy.

Zadaj sobie pytanie: Co mogę zrobić dzisiaj?

Gimnastykuj się i dobrze odżywiaj.

Zostaw używki, one obniżają nastrój i odporność.

#zostanwdomu i dbaj o siebie, to tylko i aż tyle, co możesz zrobić. Pomyśl, jaki byłby efekt, jakby każdy z nas zrobił ,,tylko” to! Nie staraj się ratować całego świata (i tak nie masz szans). Uratuj siebie.
Może po raz pierwszy w życiu masz czas, żeby zastanowić się nad sobą i uświadomić sobie, że potrzebujesz terapii. Osoby ze zdrowym poczuciem własnej wartości są silne, szukają rozwiązań, są aktywne i zaangażowane, traktują trudną sytuację jako zadanie do rozwiązania, a nie jako tragedię życiową, nie poddają się lękom i panice.

Jeżeli zauważasz, że bardzo źle reagujesz na dzisiejszą sytuację – nie widzisz nadziei, celów, masz wizje katastroficzne, masz ataki paniki, jesteś sparaliżowany, siedzisz i załamujesz ręce, narzekasz, robisz z siebie ofiarę, cierpisz na bezsenność, pijesz i/lub palisz, jesteś agresywny (-a) – fizycznie, psychicznie, emocjonalnie, zamknąłeś (-łaś) się w sobie, poddałeś (-łaś) się, chcesz się mścić, spędzasz cały czas w sieci, czytając kolejne wiadomości.

POTRZEBUJESZ TERAPII

Która na początek pomoże Ci znaleźć rozwiązanie na ,,tu i teraz”, a potem wzmocni Cię, da ulgę i nadzieję i w kolejnych etapach, podniesie poczucie własnej wartości.

Zadzwoń do mnie i umów się na terapię.

Czy jesteś gotowy, aby
zmienić swoje życie?
Wykonaj pierwszy krok

Poznaj

Najczęstsze pytania

przed pierwszą wizytą

jakie zadaje mi blisko 80% osób, zastanawiających się nad terapią
Darmowy ebook, w którym dowiesz się, na czym polega terapia indywidualna, dzięki czemu wizyta w gabinecie nie będzie dla Ciebie stresująca.
Podając swój adres email, będziesz otrzymywać moje najlepsze wskazówki dotyczące poprawy jakości swojego życia. Będę Cię również informować o najnowszych szkoleniach i warsztatach, jakie organizuje. Polityka prywatności.
Inspiracje i kadry zza kulis na moim @Instagramie

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

jakie jest twoje zdanie?
Podziel się tym w komentarzu