ARTYKUŁ | 18 marzec 2020
Długość artykułu w minutach: 5

Życie w dobie koronawirusa

Przyszedł do nas z zagranicy, niby się go spodziewaliśmy, ale tak naprawdę nie wiedzieliśmy jak to będzie. Dzisiaj już wiemy, że jest w Polsce, pojawił się lęk, niepewność, stan zagrożenia, niepokój, poczucie nierealności sytuacji.

Większość z nas zdecydowała się na kwarantannę społeczną, niektórzy mają taki nakaz, pojawiła się akcja #zostanwdomu. W wyniku tego siedzimy w domu. Dla wielu osób jest to nowa sytuacja: nie chodzą do pracy, dzieci nie mają szkoły, odwołano wszelkie dodatkowe zajęcia, nie działają miejsca publiczne.

Wyjątkowa, surrealistyczna sytuacja, coś co nie zdarzyło się od II Wojny Światowej – walczymy o zdrowie i życie

Ma to swoje zalety: przestaliśmy się śpieszyć, często od bardzo dawna mamy czas, jesteśmy w domu, możemy zrobić, to co odkładaliśmy na później, różne zaległości – nauka języka, czytanie książek, oglądanie filmów, gruntowne porządki, przemeblowanie, przegląd ubrań, zdjęć, dziecięcych zabawek, kurs on-line, ćwiczenia, domowe zabiegi kosmetyczne.

Ale najważniejsze, że mamy czas dla swoich bliskich – dla partnera, męża, żony, dzieci, rodziców. Być może od dawna jesteśmy razem w domu przez cały dzień i kolejne dwa tygodnie. Wreszcie możemy porozmawiać, ustalić zaniedbane sprawy, przedyskutować kluczowe sprawy, na spokojnie podjąć decyzje, zaplanować rozwój rodziny i związku. Mamy czas porozmawiać, pograć w karty i gry, poprzytulać się.

Mamy czas dla siebie samych – możemy żyć bez pośpiechu, wyspać się, przeczytać książkę, pobyć ze sobą, pomyśleć, poczuć, pomedytować, odpocząć. Mamy dużo wolnego czasu i może po raz pierwszy od dawna docenimy proste rzeczy, ale przede wszystkim zdrowe i życie.

Sytuacja wyjątkowa, często nawet na urlopie jesteśmy bardzo zajęci, a dzisiaj mamy siedzieć w domu i nie kombinować z żadnymi wyjazdami. Patrząc po tym, co się dzieje, nie w głowie nam wyjścia. Szczęśliwie Polacy się podporządkowali i zjednoczyli. Okazuje się, że w biedzie trzymamy się razem.

Sytuacja, mimo swojej powagi ma plusy

Siedzenie w domu może jednak uwypuklić problemy, które są od dawna, ale codzienny pośpiech, praca i różne obowiązki pozwalały udawać, że nic się nie dzieje. Dzisiaj rodzinna wspólna kwarantanna jest jak lekcja życiowa i może pokazać, że masz do przerobienia:
1. Problemy w rodzinie.
2. Kryzys w związku.
3. Niskie poczucie własnej wartości, które teraz wybrzmiewa w postaci lęków, braku celów, kłopotach finansowych, poczuciu winy.
4. Uzależnienie, które teraz się uaktywniło.
5. Relacje społeczne, np. z sąsiadami, dalszą rodziną.
6. Jesteś za granicą lub masz tam bliskich.
To trudny czas, tym bardziej możesz potrzebować pomocy psychologicznej. Nie ma co czekać, aż będzie gorzej. Możesz pracować przez Skype, Whatsapp, Messenger.

Już pierwsza terapia pomoże Ci znaleźć spokój, da ulgę, nadzieję, ukoi emocje.

Często ,,przegadanie” problemu pozwala spojrzeć na niego inaczej i znaleźć dobre rozwiązania. Jesteśmy zamknięci w domu, ale nie zamykaj się na skorzystanie z psychoterapii, która jest teraz możliwa w bezpieczny sposób, czyli on-line.

Zadzwoń i umów się na terapię.
Ewa Baszun

Czy jesteś gotowy, aby
zmienić swoje życie?
Wykonaj krok w kierunku wolności

Poznaj

Najczęstsze pytania

przed pierwszą wizytą

jakie zadaje mi blisko 80% osób, zastanawiających się nad terapią
Darmowy ebook, w którym dowiesz się, na czym polega terapia indywidualna, dzięki czemu wizyta w gabinecie nie będzie dla Ciebie stresująca.
Podając swój adres email, będziesz otrzymywać moje najlepsze wskazówki dotyczące poprawy jakości swojego życia. Będę Cię również informować o najnowszych szkoleniach i warsztatach, jakie organizuje. Polityka prywatności.
Inspiracje i kadry zza kulis na moim @Instagramie

[instagram-feed num=6]
jakie jest twoje zdanie?
Podziel się tym w komentarzu